Hyundai i30
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2007 · Estonia | ||||||
| Mileage | 234 000 km | ||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.4, 80 kW G4FA | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | KMHDB51CP8U026344 | ||||||
| Reg. nr. | 670BAG | ||||||
| Vehicle inspection | 31.12.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Additional brake light
- ABS brakes
- Immobiliser
- Alarm system
Comfort
- Cooled glovebox
- 12V power outlet
- Climate control: air conditioner
- Adjustable steering column
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows: front
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats
- Textile upholstery
Multimedia
- Stereo: original, aux input
- Speakers
- CD player
Lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Wheel covers
- Summer tires
Other
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.4 l |
| Cubic capacity: | 1396 cm³ |
| Power: | 80 kW |
| City fuel cons.: | 7.6 l/100 km |
| Highway: | 5.2 l/100 km |
| Average: | 6.1 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 50 l |
| CO₂ emission: | 145 g/km |
| Maximum speed: | 187 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4245 mm |
| Width: | 1775 mm |
| Height: | 1480 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1368 kg |
| Technical max. mass: | 1720 kg |
| Load bearing capacity: | 352 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 550 kg |
| Wheelbase: | 2650 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Hyundai I30 2007a 1,4 80kw
Heas korras autoExchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 69 €
Registration fee: 268 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!