Honda Civic
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2018 · Estonia | ||||||
| Mileage | 207 613 km Service Book |
||||||
| Trim level | Navi Sensing | ||||||
| Body type | Hatchback, 5Dr, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.6, 88 kW N16A1 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | SHHFK9760JU002703 | ||||||
| Reg. nr. | 036MRT | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2027 | ||||||
Seller: L T
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: knee airbags, front center airbag, passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Automatic hazard lights
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Rear Cross Traffic Alert
- Front Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Pedestrian protection hood
- Mountain brake
Comfort
- 12V power outlet: 2 tk
- USB: 2 tk
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: 2 zones, air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Electrically adjustable seats: front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats: front, rear
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Sport package
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Dashboard
- Center console
- Headliner: dark
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- DAB radio
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Speakers: 8 tk
- Voice control
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Other
- Rear spoiler
- Front spoiler
- Full body kit
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1597 cm³ |
| Power: | 88 kW |
| City fuel cons.: | 3.7 l/100 km |
| Highway: | 3.5 l/100 km |
| Average: | 3.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 93 g/km |
| Maximum speed: | 201 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4518 mm |
| Width: | 1799 mm |
| Height: | 1428 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1429 kg |
| Technical max. mass: | 1835 kg |
| Load bearing capacity: | 406 kg |
| Max braked trailer weight: | 1400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 500 kg |
| Wheelbase: | 2697 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Pakkuda ökonoomne ja vastupidav Honda Civic, mis sobib ideaalselt nii igapäevaseks linnasõiduks kui ka pikemateks otsadeks. Väga hea valik inimesele, kes otsib usaldusväärset ja madalate ülalpidamiskuludega autot.Auto on olnud heaperemehelikus kasutuses ja hooldatud korrapäraselt. Kõik hooldused on dokumenteeritud ning kogu hooldusajalugu tuleb autoga kaasa. Õlivahetused on tehtud järjepidevalt iga 10 000 km tagant. Suurematest/kallimatest remontidest on eelmine aasta remonditud turbo ja teostatud DPF puhastus. Tehniliselt heas korras – istu sisse ja sõida! Originaal kõlarid on välja vahetatud kvaliteetsete Hertz kõlarite vastu.
Auto pole liisingus, seega kohene ümbervormistamine.
Registreerimistasu hinnas.
Huvi korral võta ühendust ja tule vaatama!
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 324 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Audi A6
2016, 306 000 km
13 499 €
157 €/month
Opel Combo
2018, 142 000 km
13 880 €
159 €/month
Toyota Proace
2018, 122 794 km
13 990 €
150 €/month
Škoda Superb
2017, 170 500 km
13 990 €
164 €/month
Toyota Proace
2019, 157 283 km
14 990 €
168 €/month
Škoda Superb
2019, 170 000 km
15 200 €
168 €/month