Volvo V70
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2009 · Netherlands | ||||||
| Mileage | 304 287 km | ||||||
| Trim level | Facelift Momentum | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 100 kW D4204T | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | YV1BW7541A1138956 | ||||||
| Reg. nr. | 300LJV | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Rear seat reminder system
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- USB
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats
- Cup holders
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Nahkpolster
Multimedia
- Display
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, aux input
- Speakers
- CD player
- DVD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1997 cm³ |
| Power: | 100 kW |
| City fuel cons.: | 7.5 l/100 km |
| Highway: | 5 l/100 km |
| Average: | 5.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 157 g/km |
| Maximum speed: | 200 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4823 mm |
| Width: | 1890 mm |
| Height: | 1547 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1652 kg |
| Technical max. mass: | 2270 kg |
| Load bearing capacity: | 618 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2816 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
REG.TASU MAKSTUD! ÄSJA HOLLANDIST!
REGISTREERIMISTASU MAKSTUD!AASTAMAKS TASUTUD!
- Mootor, veermik ja käiguosa heas seisukorras.
- Kahetsooniline kliimaautomaatik (eraldi raguleeritav juhile ja kõrvalistujale).
- Nii seest kui väljast viisakas.
- Parkimisandurid taga.
- Navigatsiooniseade
- Kokkuklapitavad, vetthülgavad küljepeeglid.
- Isetumenev peegel, vihmasensor.
- 2 x istmesoojendused
- ISOFIX lasteistme kinnitused tagaistmel.
- Külglöögi kaitsesüsteem SIPS.
- IC turvakardinad.
- Tsingitud kere, roostet ei ole.
- Veokonks.
- 2 võtit.
- NB! 10.2025.A. 298 000KM PEALT VAHETATUD HAMMASRIHMA KOMPLEKT!
- NB! TEGEMIST ON KASUTATUD SÕIDUKIGA!
TOODUD ÄSJA HOLLANDIST!
EESTIS ARVELE VÕETUD, REGISTREERIMISTASU TASUTUD, AASTAMAKS TASUTUD!
PIKK ÜLEVAATUS KEHTIB KUNI 03.2027.a.
OMANIKUVAHETUS VÕIMALIK TEOSTADA KIIRELT JA MUGAVALT MNT E-TEENINDUSES!
✅JÄRELMAKSU VÕIMALUS! SISSEMAKSE ALATES 0%!
TUTVU JÄRELMAKSU TINGIMUSTEGA, VALI SOBIV JA TEE TAOTLUS SIIN:
1. www.kasutatudautod.jarelmaksuga.ee
2. https://www.primero.ee/autolaen/auth?promo=kasutatudautod
SÕIDUKIGA VÕIMALIK TUTVUDA IGAL AJAL E-P!
SÕIDUKIGA TUTVUMISEKS PALUN EELNEVALT HELISTADA JA AEG KOKKU LEPPIDA!
HELISTAGE JULGELT JA KÜSIGE LISA,
TELEFON: 5️⃣5️⃣7️⃣ 1️⃣9️⃣9️⃣3️⃣
Motor vehicle tax
Annual tax: 85 €
Registration fee: 389 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.