Toyota Yaris Cross
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2022 · Estonia | ||||||
| Mileage | 71 986 km Service Book |
||||||
| Trim level | Active Plus | ||||||
| Body type | Hatchback, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.5, 92 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | JTDKAABB00A007258 | ||||||
| Reg. nr. | 672LSX | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2026 | ||||||
Inspected vehicle
Sõidukile kehtib kõikehõlmav Toyota garantii ja maanteeabiteenus. Sõiduk on põhjalikult kontrollitud ja usaldusväärne.
- 2-aastane garantii
- 2-aastane maanteeabi
- 44 punkti tehniline kontroll
- Hybrid Life Assurance
- Sõiduks valmis
- Toyota Liising ja Kindlustus
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Virtual cockpit
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Electrically adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Power windows
- Rain sensor
- Central locking: with remote
Interior
- Seat back pockets
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Stereo: original
Lights
- Fog lights
Tires and Rims
- Winter tires
- Alloy wheels
Other
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1490 cm³ |
| Power: | 92 kW |
| CO₂ emission: | 135 g/km |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4172 mm |
| Width: | 1765 mm |
| Height: | 1595 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1225 kg |
| Technical max. mass: | 1640 kg |
| Load bearing capacity: | 415 kg |
| Weight of road train: | 2990 kg |
| Max braked trailer weight: | 1350 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 550 kg |
| Wheelbase: | 2560 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
TOYOTA APPROVED GARANTII 2-AASTAT
Toyota Approved 24-kuuline garantii, 24-kuuline maanteeabi, 44 punkti tehniline kontrollSõiduki hinnas ei sisaldu registreerimistasu.
Motor vehicle tax
Annual tax: 104 €
Registration fee: 647 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Toyota Yaris Cross
2022, 43 329 km
20 495 €
220 €/month
Peugeot 2008
2023, 43 000 km
18 000 €
203 €/month
Peugeot 2008
2021, 39 000 km
18 190 €
208 €/month
Hyundai Kona
2021, 63 000 km
18 480 €
212 €/month
Peugeot 308
2022, 49 000 km
18 480 €
212 €/month
Toyota Yaris
2022, 30 000 km
21 350 €
245 €/month