Audi A6
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2016 · Germany | ||||||
| Mileage | 247 000 km | ||||||
| Trim level | S-Line | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 200 kW CRTD | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WAUZZZ4G9GN165600 | ||||||
| Reg. nr. | 889BVN | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Air suspension: front, rear
- Adjustable suspension
- Panoramic roof: openable, with roller blind, with power-operated roller blind
- 12V power outlet
- Sunroof: glass, electric
- Door soft-closing system
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing
- Parking heater (pre-heater)
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, with memory, folding
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear, 360
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Information projected onto the windshield
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Height-adjustable seats
- Seats with massage function: front
- Ventilated seats: front
- Seat heaters: front, rear
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Door interior lighting
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Cup holders
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Headliner: dark
Multimedia
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals: dynamic
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
- Includes alloy wheels
Other
- Auto toodud saksast 2017 ja sellest ajast olnud ühe omaniku käes.Kõik vajalik on tehtud ja auto on väga heas korras. Hiljuti tehtud käigukasti täishooldus ja remont
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2967 cm³ |
| Power: | 200 kW |
| City fuel cons.: | 6.2 l/100 km |
| Highway: | 5 l/100 km |
| Average: | 5.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 144 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4943 mm |
| Width: | 1874 mm |
| Height: | 1421 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2032 kg |
| Technical max. mass: | 2465 kg |
| Load bearing capacity: | 433 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2921 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Võib vahetada Tesla Y vastu+Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 268 €
Registration fee: 819 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.