Mercedes-Benz E 320
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 12.2007 · France | ||||||
| Mileage | 410 666 km | ||||||
| Trim level | Avantgarde | ||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 165 kW 642920 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WDB2110221B269651 | ||||||
| Reg. nr. | 075BKF | ||||||
| Vehicle inspection | 31.12.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column
- Steering wheel
- Electrically adjustable seats
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats
- Cup holders
- Gear shift knob
- Dashboard
- Center console
- Headliner
Multimedia
- Display
- Speakers
- CD player
Lights
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights
- Headlight washers
Tires and Rims
- Winter tires: studded tires
- Includes winter tires: studless winter tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2987 cm³ |
| Power: | 165 kW |
| City fuel cons.: | 10.3 l/100 km |
| Highway: | 5.6 l/100 km |
| Average: | 7.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 194 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4818 mm |
| Width: | 1822 mm |
| Height: | 1462 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1750 kg |
| Technical max. mass: | 2275 kg |
| Load bearing capacity: | 525 kg |
| Max braked trailer weight: | 1900 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2854 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Mercedes Benz E320 Avantgarde
Müügiks või vahetuseks W211 E320 V6.Ukseääred roostes ja leiab veel iluvigu. Kere põhja alt tugev.
All esimest talve naastud ja värskelt värvitud veljed.
Sillad vaja üle vaadata, mootor tahaks pesu. Vahetud õlijahuti tihendid, radikas, taastatud tuled, termostaat, õlijalg ja tihendid. Uued jahutus vedeliku torud ja paisupaak. Taga vahetatud vigane absi rõngas. Teine pool igaks juhuks varuks kaasa. Tehtud töid veel aga pole arvet pidanud. Täpsemalt telefoni teel.
Roolivõimu õli lekib. Aga saab sõita. Peale paari nädalat seismist jäi põlema veojõukontrolli tuli, pole veel arvutiga süvenenud. Harva tundub, et turbo võiks rohkem puhuda, samas enamasti liigub hästi, väidetavalt töötav turbo ka varuks. Kaasa veel igasugu varuosi. Külmadega käivitus ilusti. Soe/külm käivitus hea.
Tegu pole uue autoga.
Ümbervormistamine kokkuleppel.
Võib pakkuda ka vahetust.
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 102 €
Registration fee: 479 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!