Ford F 150 RAPTOR R
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 12.2024 · Estonia | ||||||
| Mileage | 5 500 km | ||||||
| Body type | Pickup, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 5.2, 530 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | 1FTFW1RJ6RFB93064 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.12.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Blind Spot Warning
- Night Vision Assist
- Traction Control System
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
- Mountain brake
Comfort
- Panoramic roof
- Sunroof
- Tailgate with electric opening and closing
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats
- Ventilated seats
- Seat heaters: 4
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats
- Cup holders
- Nahkpolster
Multimedia
- Display
- Trip computer
- Stereo
- Speakers
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
Other
- Trailer hitch
- Side steps
- LED Lähituled
- LED Kaugtuled
- LED Päevasõidutuled
- Pimenurga sensorid
- Automaatsed kaugtuled
- Mootori distantskäivitus
- Info tuuleklaasile kuvamise süsteem
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 5.2 l |
| Cubic capacity: | 5200 cm³ |
| Power: | 530 kW |
| CO₂ emission: | 466 g/km |
Body and seats
| Color: | Green |
| Body type: | Pickup |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5908 mm |
| Width: | 2200 mm |
| Height: | 2027 mm |
| Vehicle category: | N1G |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2767 kg |
| Technical max. mass: | 3402 kg |
| Load bearing capacity: | 635 kg |
| Max braked trailer weight: | 3500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3683 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 1324 €
Registration fee: 10 516 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.