Renault Express
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2022 · Estonia | ||||||
| Mileage | 122 000 km | ||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 2 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.5, 70 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF1RJK00969766943 | ||||||
| Reg. nr. | 387DPS | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ABS brakes
Comfort
- Exterior mirrors: electric
- Central locking
Interior
- Floor mats
- Textile upholstery
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1461 cm³ |
| Power: | 70 kW |
| CO₂ emission: | 134 g/km |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 2 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4393 mm |
| Width: | 1775 mm |
| Height: | 1805 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1425 kg |
| Technical max. mass: | 2002 kg |
| Load bearing capacity: | 577 kg |
| Weight of road train: | 3202 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 685 kg |
| Wheelbase: | 2812 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 474 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Renault Express
2022, 119 160 km
10 900 €
118 €/month
Renault Express
2022, 130 000 km
10 900 €
118 €/month
Renault Express
2022, 104 066 km
12 250 €
132 €/month
Kia cee'd / Ceed
2020, 123 895 km
10 900 €
118 €/month
Fiat Doblo
2021, 85 000 km
11 500 €
123 €/month
Peugeot Partner
2020, 166 000 km
11 950 €
134 €/month