BMW 635 CSI
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 1981 · United States | ||||||
| Mileage | 75 000 km | ||||||
| Body type | Coupe, 2 doors, 4 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 3.4, 160 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WBAEC4104B5581279 | ||||||
| Reg. nr. | 635BMM | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2026 | ||||||
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 3.4 l |
| Cubic capacity: | 3430 cm³ |
| Power: | 160 kW |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Coupe |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 2 tk |
| Length: | 4900 mm |
| Width: | 1730 mm |
| Height: | 1310 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1460 kg |
| Technical max. mass: | 1850 kg |
| Load bearing capacity: | 390 kg |
| Weight of road train: | 3450 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 650 kg |
| Wheelbase: | 2630 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Eestis arvel, ülevaatus kuni 06.2026Toodud riigist: Ameerika Ühendriigid
Sõiduki asukoht: Tallinn, Eesti
Vahetuse võimalus
Sõidukiga tutvumiseks palume aeg eelnevalt kokku leppida.
Komisjonimüük
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 646 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.