Škoda Fabia
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 12.2025 · Estonia | ||||||
| Mileage | 6 000 km Service Book |
||||||
| Trim level | Monte Carlo | ||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.5, 110 kW DXD | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | 15.12.2030 või 150 000 | ||||||
| VIN | TMBEK6PJ3T4057162 | ||||||
| Reg. nr. | 188DLC | ||||||
| Vehicle inspection | 31.12.2029 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: 5 tk, passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: front, rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Emergency brake lights
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Emergency Call System (eCall)
- Immobiliser
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet: 1 tk
- USB: 4 tk
- Keyless entry and locking: from the app
- Keyless start
- Exterior mirrors: electric, heated, auto-dimming, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit: 10,25 toll
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated, sport steering wheel
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Sport seats: front
- Front armrest: with storage compartment
- Sun visor mirrors: 2 tk, with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Cup holders: front
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Headliner: dark
- Textile upholstery
- Lighting package
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay: wireless
- Android Auto: wireless
- Hands-free system
- DAB radio
- Stereo: original, usb port
- Speakers: 6 tk
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
- Includes summer tires
Other
- Cargo cover
- Luggage net in cargo area
- Cargo securing hooks
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| Highway: | 4.9 l/100 km |
| Average: | 5.6 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 40 l |
| CO₂ emission: | 121 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 8 s |
| Maximum speed: | 222 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4125 mm |
| Width: | 1780 mm |
| Height: | 1464 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1268 kg |
| Technical max. mass: | 1670 kg |
| Load bearing capacity: | 402 kg |
| Max braked trailer weight: | 1200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 610 kg |
| Wheelbase: | 2551 mm |
| Number of axles: | 2 |
| Wheel formula: | 4x2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 62 €
Registration fee: 775 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.