Mercedes-Benz V 300
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2023 · Estonia | ||||||
| Mileage | 76 000 km Service Book |
||||||
| Trim level | d Exclusive A2 4MATIC AMG-pakett | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 174 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| Warranty | 06.2026 | ||||||
| VIN | W1VVNKTZ8P4270487 | ||||||
| Reg. nr. | 762TWX | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Air suspension
- Panoramic roof
- Tailgate with electric opening and closing
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror: virtual
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: 360
- Parking sensors: front, rear
- Electric sliding doors
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Electrically adjustable seats: with memory
- Ventilated seats: front, rear
- Seat heaters
- Comfort seats
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Headliner: dark
- Nahkpolster
Multimedia
- Display
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- LUX istmed keskmises reas (soojendusega, ventilatsiooniga ja massaaži funktsiooniga)
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1950 cm³ |
| Power: | 174 kW |
| CO₂ emission: | 222 g/km |
| Maximum speed: | 214 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 5140 mm |
| Width: | 1928 mm |
| Height: | 1883 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2637 kg |
| Technical max. mass: | 3200 kg |
| Load bearing capacity: | 563 kg |
| Max braked trailer weight: | 2500 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3200 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
LUX istmed
- Sõiduk MERCEDES-BENZ V-KLASSE (762TWX) on liiklusregistris registreeritud ja ei ole osalenud üheski liikluskindlustuse juhtumis.- Sõiduki hinnale lisandub registreerimistasu 4286,25 EUR.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.