Citroën C-Elysée
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2015 · Estonia | ||||||
| Mileage | 75 540 km Service Book |
||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.2, 53 kW | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF7DDHMY0FJ558184 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: electric
- Adjustable steering column
- Seat heaters
- Power windows
- Central locking
Multimedia
- Stereo
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Wheel covers
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1199 cm³ |
| Power: | 53 kW |
| City fuel cons.: | 6.9 l/100 km |
| Highway: | 4.2 l/100 km |
| Average: | 5.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 119 g/km |
| Maximum speed: | 160 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4427 mm |
| Width: | 1748 mm |
| Height: | 1477 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1102 kg |
| Technical max. mass: | 1459 kg |
| Load bearing capacity: | 357 kg |
| Weight of road train: | 1909 kg |
| Max braked trailer weight: | 720 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 450 kg |
| Wheelbase: | 2652 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Väike läbisõit!
Avariilisuse info:Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumites..
Motor vehicle tax
Annual tax: 91 €
Registration fee: 338 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.