Volkswagen Passat
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2015 · Estonia | ||||||
| Mileage | 277 240 km Service Book |
||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.4, 110 kW CZDA;CZEA | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WVWZZZ3CZFE469816 | ||||||
| Reg. nr. | 430BNB | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
Comfort
- Cooled glovebox: front
- 12V power outlet
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front, rear
- Textile upholstery
Multimedia
- Trip computer
- Car phone
- Speakers
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Spare wheel
- Winter tires: studded tires
- Alloy wheels
- Includes summer tires
- Includes alloy wheels
Other
- Cargo securing hooks
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.4 l |
| Cubic capacity: | 1395 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 6.2 l/100 km |
| Highway: | 4.3 l/100 km |
| Average: | 5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 114 g/km |
| Maximum speed: | 220 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4767 mm |
| Width: | 1832 mm |
| Height: | 1441 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1479 kg |
| Technical max. mass: | 1970 kg |
| Load bearing capacity: | 491 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 700 kg |
| Wheelbase: | 2786 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Igati korralik ja mugav auto
Naisterahva käes olnud auto. Ülevaatus kehtib 04.2027. Olemas hooldusraamat.
Hind ei ole kivist!
Motor vehicle tax
Annual tax: 82 €
Registration fee: 301 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volkswagen Passat
2015, 190 734 km
8100 €
96 €/month
Volkswagen Passat
2015, 152 300 km
10 100 €
119 €/month
Volkswagen Passat
2015, 189 742 km
10 299 €
122 €/month
Volkswagen Passat
2014, 256 000 km
6800 €
83 €/month
Volkswagen Passat Variant
2014, 286 000 km
7500 €
92 €/month
Volkswagen Passat
2014, 186 689 km
7600 €
93 €/month