Volkswagen Passat
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2014 · Germany | ||||||
| Mileage | 376 500 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 130 kW CFGC | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WVWZZZ3CZFE029006 | ||||||
| Reg. nr. | 999GEN | ||||||
| Vehicle inspection | 31.12.2026 | ||||||
Seller: Genno
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Panoramic roof: openable, with roller blind, with power-operated roller blind
- Cooled glovebox: front
- 12V power outlet
- Sunroof: glass, electric
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Cup holders: front, rear
- Dashboard
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, aux input
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights
- Headlight leveling system
- Headlight washers
- Auxiliary lights
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 130 kW |
| City fuel cons.: | 6.8 l/100 km |
| Highway: | 5 l/100 km |
| Average: | 5.7 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 70 l |
| CO₂ emission: | 149 g/km |
| Maximum speed: | 217 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4771 mm |
| Width: | 1820 mm |
| Height: | 1464 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1672 kg |
| Technical max. mass: | 2280 kg |
| Load bearing capacity: | 608 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2711 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Auto heas korras. Igapäeva kasutuses.Autol uus solar esiklaas. All uued suverehvid.
Autol esineb pindmist roostet.
355000 teostatud rihmavahetus.
Reg nr ei tule autoga kaasa.
Motor vehicle tax
Annual tax: 186 €
Registration fee: 603 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.
Similar offers
Volkswagen Passat
2014, 184 000 km
4999 €
61 €/month
Volkswagen Passat
2015, 277 240 km
9100 €
108 €/month
Volkswagen Passat
2015, 210 267 km
9199 €
109 €/month
Volkswagen Passat
2014, 256 000 km
6800 €
83 €/month
Volkswagen Passat Variant
2014, 286 000 km
7500 €
92 €/month
Volkswagen Passat
2014, 186 689 km
7600 €
93 €/month