Volkswagen Passat Variant
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2014 · Germany | ||||||
| Mileage | 286 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 130 kW CFGC | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WVWZZZ3CZFE003114 | ||||||
| Reg. nr. | 255TNF | ||||||
| Vehicle inspection | 31.08.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
Comfort
- Electrically heated windshield
- Tailgate with electric opening and closing
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column
- Paddle shifters
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: with lighting
- Reading lights
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Multimedia
- Display
- Bluetooth
Lights
- Cornering lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 130 kW |
| City fuel cons.: | 6.2 l/100 km |
| Highway: | 4.6 l/100 km |
| Average: | 5.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 136 g/km |
| Maximum speed: | 220 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4771 mm |
| Width: | 1820 mm |
| Height: | 1464 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1580 kg |
| Technical max. mass: | 2200 kg |
| Load bearing capacity: | 620 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2711 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 149 €
Registration fee: 483 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.
Similar offers
Volkswagen Passat
2014, 256 000 km
6800 €
83 €/month
Volkswagen Passat
2014, 186 689 km
7600 €
93 €/month
Volkswagen Passat
2015, 190 734 km
8100 €
96 €/month
Volkswagen Passat
2015, 277 240 km
9900 €
117 €/month
Volkswagen Passat
2015, 152 300 km
10 100 €
119 €/month
Volkswagen Passat
2015, 189 742 km
10 299 €
122 €/month