Volkswagen T-Cross
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 07.2019 · Estonia | ||||||
| Mileage | 97 338 km | ||||||
| Body type | Wagon, universaal, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.0, 85 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WVGZZZC1ZKY053529 | ||||||
| Reg. nr. | 637DCJ | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control: adaptive
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Start-stop system
- Central locking: with remote
Interior
- Nahkpolster: gray
- Textile upholstery
Multimedia
- Display
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, mp3 mängija
Lights
- Low beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Summer tires
Other
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.0 l |
| Cubic capacity: | 999 cm³ |
| Power: | 85 kW |
| City fuel cons.: | 5.6 l/100 km |
| Highway: | 4.5 l/100 km |
| Average: | 4.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 139 g/km |
| Maximum speed: | 193 km/h |
Body and seats
| Color: | Orange |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4108 mm |
| Width: | 1760 mm |
| Height: | 1559 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1310 kg |
| Technical max. mass: | 1750 kg |
| Load bearing capacity: | 440 kg |
| Weight of road train: | 2850 kg |
| Max braked trailer weight: | 1100 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 630 kg |
| Wheelbase: | 2551 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Avariilisuse info:Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 105 €
Registration fee: 488 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volkswagen T-Cross
2019, 93 712 km
15 250 €
175 €/month
Nissan Micra
2019, 88 402 km
10 890 €
117 €/month
Renault Megane
2018, 59 992 km
10 990 €
126 €/month
Renault Captur
2018, 114 690 km
10 990 €
126 €/month
Renault Clio
2018, 85 271 km
10 990 €
126 €/month
Peugeot 2008
2019, 49 000 km
11 450 €
131 €/month