There are no photos of this vehicle.
Renault Trafic
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2023 · Estonia | ||||||
| Mileage | 29 813 km Service Book |
||||||
| Body type | Van, 5 doors, 3 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| Warranty | jah | ||||||
| VIN | VF1FL000271007889 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control
- Parking camera
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Power windows
- Central locking
Interior
- Floor mats: rubber
Multimedia
- Display: front
- Navigation system: with map
- Hands-free system
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires
Other
- Trailer hitch
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1997 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 188 g/km |
| Maximum speed: | 178 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Van |
| Seats: | 3 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 5480 mm |
| Width: | 1956 mm |
| Height: | 1935 mm |
| Vehicle category: | N1 |
| Vehicle type: | Van |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2021 kg |
| Technical max. mass: | 3070 kg |
| Load bearing capacity: | 1049 kg |
| Weight of road train: | 4700 kg |
| Max braked trailer weight: | 1630 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3498 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Avariilisuse info:Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumites..
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 582 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Renault Trafic
2023, 66 962 km
22 990 €
247 €/month
Renault Trafic
2023, 59 806 km
22 990 €
247 €/month
Renault Trafic
2023, 83 950 km
25 990 €
298 €/month
Renault Trafic
2024, 43 000 km
29 480 €
317 €/month
Renault Trafic
2023, 74 468 km
29 500 €
317 €/month
Renault Trafic
2024, 28 468 km
30 990 €
356 €/month