Renault Megane
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 10.2019 | ||||||
| Mileage | 81 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.3, 103 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF1RFB00764023082 | ||||||
| Vehicle inspection | 29.11.2027 | ||||||
Equipment
- For more detailed information about the car, contact Kim Lostedt at 0504129510
- Service history
- Latest service: 11/25, 76,000 km
- Two sets of tires
- Alloy wheels with summer tires
- Engine block heater
- Front and rear parking sensors, electrically folding side mirrors, fog lights
- ESC stability control system
- Automatic dual-zone climate control
- Cruise control and speed limiter
- 3-point seat belts at all positions
- Electric front window lifters
- Driver and front passenger side airbags
- Driver and passenger adaptive front airbags
- Curtain airbags front and rear
- ABS brakes, emergency brake assist
- Hill start assist
- Electric rear window lifters
- Leather-wrapped steering wheel
- Lane departure warning
- Traffic sign recognition system
- ISOFIX child seat mounting system on rear side seats
- Digital instrument cluster with 7" display
- LED daytime running lights
- Light and rain sensor
- Automatic headlight and high beam switching system
- Heated rear window
- Tire pressure monitoring system
- Remote central locking
- Roof rails
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.3 l |
| Cubic capacity: | 1332 cm³ |
| Power: | 103 kW |
| Average: | 6.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 145 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 9.9 s |
| Maximum speed: | 205 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4626 mm |
| Width: | 1814 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1390 kg |
| Technical max. mass: | 1906 kg |
| Max braked trailer weight: | 1700 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 695 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 123 €
Registration fee: 518 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Renault Megane
2019, 260 000 km
8900 €
105 €/month
Renault Megane
2020, 174 282 km
9199 €
103 €/month
Renault Megane
2018, 210 294 km
9199 €
103 €/month
Renault Megane
2020, 177 498 km
9499 €
106 €/month
Renault Megane
2019, 204 169 km
9599 €
114 €/month
Renault Megane
2019, 91 371 km
9699 €
111 €/month