Honda Civic
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 12.2001 · Estonia | ||||||
| Mileage | 141 120 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, Hachback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.6, 81 kW D16V1 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | SHHEU88401U026358 | ||||||
| Reg. nr. | 938MCX | ||||||
| Vehicle inspection | 31.01.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: 4 tk, front center airbag
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system
Comfort
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated
- Adjustable steering column: depth
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Power windows: front
- Reading lights
- Central locking
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders
- Textile upholstery
Multimedia
- Stereo: original
- Speakers
- CD player
Lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Cargo cover
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1590 cm³ |
| Power: | 81 kW |
| Maximum speed: | 180 km/h |
Body and seats
| Color: | Silver |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4285 mm |
| Width: | 1695 mm |
| Height: | 1585 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1236 kg |
| Technical max. mass: | 1640 kg |
| Load bearing capacity: | 404 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 500 kg |
| Wheelbase: | 2685 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Väike läbisõit, Reg tasu hinnas
Auto omab täielikku hooldusajalugu. Olemas 2 võtit. Mootori ja käiguosa on väge head!Kerel on veidi roostet, kuid oma vanuse kohta on üldiselt heas seisukorras.
Veermik veidi ees kobiseb, kuid ülevaatusel midagi ei avastatud. Läbis ülevaatuse puhtalt.
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 341 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!