Land Rover Range Rover Evoque
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 08.2018 · Denmark | ||||||
| Mileage | 139 570 km Service Book |
||||||
| Trim level | Pure 4x4 Facelift | ||||||
| Body type | Urban SUV, kõrge, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW TDI | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | SALVA2BNXJH300681 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Pedestrian protection hood
- Mountain brake
Comfort
- Electrically heated windshield
- Cooled glovebox: front
- 12V power outlet
- USB
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, auto-dimming
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable passenger seat backrest
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting
- Reading lights
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
- Winter package
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats
- Cup holders: front
- Headliner: light
- Half leather upholstery
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map, with voice control
- Hands-free system
- GSM antenna
- DAB radio
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, memory card slot, aux input
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Other
- Engine underguard
- Rear spoiler
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Trip computer
- Charging cable
- On-board charger
- NB.KONTROLLITUD LÄBISÕIDU ÕIGSUSEGA, ls.139t/km, FACELIFT-mudeli uuendusega, PURE-paketiga, PÕHJAMAA PAKETIGA, olnud eelnevalt 1-omaniku kasutuses, v.heas korras ja hästi hoitud,-hooldatud auto, roostes pole, veermik vaikne, all korralikud aastaringsed M+S Continental rehvid, kõik töötab nii nagu peab, sees suitsetatud pole, seest puhas ja väljast poleeritud, SÕIDUK NÄEB VÄLJA NAGU UUS, EURO 6, olemas 2-komplekti org.võtmeid, teostatud registreerimiseelne ARK kontroll AKT
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1999 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 6.1 l/100 km |
| Highway: | 4.5 l/100 km |
| Average: | 5.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 134 g/km |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Urban SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4360 mm |
| Width: | 1900 mm |
| Height: | 1605 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1835 kg |
| Technical max. mass: | 2350 kg |
| Load bearing capacity: | 515 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
Additional information
Vahetuse korral tuleb hindamiseks oma sõidukiga kohale näitama tulla ja soovitavalt puhta autoga, asukoha kaardi leiate kodulehelt www.ksauto.ee, ASUKOHT TARTUS, TÄHE 106d, väljaspool tööaega autodega tutvumine kokkuleppel, võimalikud erinevad tasumisvariandid, sissemaksuks sobib ka teie vana sõiduk, VÕIMALIKUD ERINEVAD VAHETUSVARIANDID, Tulekust soovitav eelnevalt ette teada anda tel.5140088Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 261 €
Registration fee: 863 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Land Rover Range Rover Evoque
196 000 km
14 999 €
177 €/month
Renault Koleos
2018, 169 000 km
14 500 €
172 €/month
Honda CR-V
2018, 193 000 km
14 890 €
176 €/month
Kia Sportage
2018, 162 500 km
14 900 €
176 €/month
BMW 218
2020, 111 000 km
14 990 €
172 €/month
Renault Koleos
2018, 197 999 km
14 990 €
177 €/month