Volkswagen Passat
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2020 · Estonia | ||||||
| Mileage | 116 454 km | ||||||
| Body type | Wagon, Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.5, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WVWZZZ3CZLE089739 | ||||||
| Reg. nr. | 486GBS | ||||||
| Vehicle inspection | 28.02.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Alarm system
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Noise-reducing glass
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Tailgate with electric opening and closing: with foot gesture, with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats
- Trunk mat
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Half leather upholstery
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map, with voice control
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Bluetooth
Lights
- Low beam headlights: xenon, led
- High beam headlights: xenon
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels: 16"
Other
- Cargo cover
- Passenger/cargo compartment partition net
- Cargo securing hooks
- Bravoauto garantii 6 kuud või 10 000 km
- Apple CarPlay/Android Auto
- Soojendusega rool
- Adaptiivne püsikiiruse hoidja
- Parkimisandurid ees ja taga
- Parkimiskaamera
- Võtmeta avamis ja käivitussüsteem
- Pakiruumi avamine elektriliselt ja jalaviipega
- Rajahoiuabi
- Liiklusmärgituvastus
- Kaugtulede ümberlülitamise assistent
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1498 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 6.7 l/100 km |
| Highway: | 4.6 l/100 km |
| Average: | 5.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 154 g/km |
| Maximum speed: | 214 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4773 mm |
| Width: | 1832 mm |
| Height: | 1462 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1470 kg |
| Technical max. mass: | 2060 kg |
| Load bearing capacity: | 590 kg |
| Weight of road train: | 3695 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 730 kg |
| Wheelbase: | 2786 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Teostatud tehniline kontrollBravoauto garantii 6 kuud või 10 000km.
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis.
Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega. Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 176 €
Registration fee: 635 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Volkswagen Passat
2019, 283 000 km
7990 €
95 €/month
Volkswagen Passat
2020, 202 557 km
14 599 €
163 €/month
Volkswagen Passat
196 000 km
15 999 €
189 €/month
Volkswagen Passat
2020, 201 184 km
16 899 €
189 €/month
Volkswagen Passat
2020
19 000 €
222 €/month
Volkswagen Passat
2020, 100 100 km
20 900 €
221 €/month