Renault Arkana INTENS HYBRID EDC Tce
| Condition | Used |
| Initial reg. | 06.2021 · Estonia |
| Body type | Hatchback, Hatchback, 5 doors, 5 seats |
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) |
| Engine | 1.3, 103 kW |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front-wheel drive |
| Vehicle inspection | 30.06.2027 |
The listing has been archived
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 1.3 l |
| Cubic capacity: | 1332 cm³ |
| Power: | 103 kW |
| City fuel cons.: | 6.5 l/100 km |
| Highway: | 4.6 l/100 km |
| Average: | 5.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 133 g/km |
| Maximum speed: | 200 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4568 mm |
| Width: | 1802 mm |
| Height: | 1571 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1434 kg |
| Technical max. mass: | 1876 kg |
| Load bearing capacity: | 442 kg |
| Weight of road train: | 2776 kg |
| Max braked trailer weight: | 900 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 705 kg |
| Wheelbase: | 2720 mm |
| Number of axles: | 2 |
Similar offers
Renault Arkana
2022, 47 300 km
16 600 €
179 €/month
Renault Arkana
2021, 90 639 km
17 990 €
207 €/month
Renault Arkana
2021, 102 707 km
17 990 €
207 €/month
Renault Arkana
2021, 63 865 km
17 990 €
207 €/month
Renault Arkana
2021, 52 549 km
18 990 €
218 €/month
Renault Arkana
2021, 71 566 km
19 990 €
230 €/month