Škoda Octavia Ambition PLUS
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2024 · Estonia | ||||||
| Mileage | 42 250 km | ||||||
| Body type | Sedan, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBAJ8NXXRY136205 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Alarm system
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- Keyless start
- Climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking sensors
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats
- Cup holders
- Textile upholstery
Multimedia
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo
- Speakers
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires
Other
- Cargo securing hooks
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 116 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4689 mm |
| Width: | 1829 mm |
| Height: | 1471 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1486 kg |
| Technical max. mass: | 2000 kg |
| Load bearing capacity: | 514 kg |
| Weight of road train: | 3600 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 730 kg |
| Wheelbase: | 2669 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 585 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Škoda Octavia
2023, 28 200 km
23 643 €
254 €/month
Peugeot 508
2023, 59 979 km
22 990 €
247 €/month
Mercedes-Benz T 180
2022, 49 000 km
23 900 €
256 €/month
Peugeot 508
2024, 28 840 km
24 800 €
266 €/month
Peugeot 508
2024, 30 416 km
24 800 €
266 €/month
Peugeot 508
2024, 29 087 km
24 900 €
267 €/month