Mercedes-Benz CLS 350
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2012 · Czech | ||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 4 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 195 kW 642858 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WDD2183931A055622 | ||||||
| Reg. nr. | 235HTN | ||||||
| Vehicle inspection | 31.08.2026 | ||||||
Seller: Juri
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Rear seat reminder system
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Front Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Emergency Call System (eCall)
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
- Mountain brake
Comfort
- Cooled glovebox: front
- USB
- Sunroof: electric
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing
- Climate control: automatic climate control
- Rearview mirror
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: electric, with memory
- Steering wheel: multifunctional
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory
- Ventilated seats: front
- Seat heaters: front
- Comfort seats
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Puddle lights
- Flush front and rear door handles
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: textile
- Cup holders: front, rear
- Center console: leather-wrapped
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display: front
- Hands-free system
- GSM antenna
- Trip computer
- Car phone
- Amplifier
- Speakers
- Bluetooth
- Electric antenna
Lights
- Daytime running lights: matrix led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system: automatic
- Headlight washers
- Auxiliary lights
Tires and Rims
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2987 cm³ |
| Power: | 195 kW |
| City fuel cons.: | 8.8 l/100 km |
| Highway: | 5.8 l/100 km |
| Average: | 6.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 177 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4996 mm |
| Width: | 1881 mm |
| Height: | 1421 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1875 kg |
| Technical max. mass: | 2360 kg |
| Load bearing capacity: | 485 kg |
| Wheelbase: | 2874 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 173 €
Registration fee: 688 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.