Toyota Corolla
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2017 · United States | ||||||
| Mileage | 217 000 km | ||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.8, 98 kW 2ZR-FE | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | 5YFBURHE6HP625277 | ||||||
| Reg. nr. | 02ZRJ | ||||||
| Vehicle inspection | 31.01.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Driver Drowsiness Detection System
- Alarm system
Comfort
- USB: 1 tk
- Climate control
- Exterior mirrors: electric
- Rearview mirror
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Height-adjustable seats
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: 2 tk
- Outside temperature display
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: textile
- Trunk mat: textile
- Cup holders: front, side-mounted, rear
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Wheel covers: original
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Includes winter tires: studded tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.8 l |
| Cubic capacity: | 1798 cm³ |
| Power: | 98 kW |
| Average: | 7.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 179 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4620 mm |
| Width: | 1775 mm |
| Height: | 1465 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1343 kg |
| Technical max. mass: | 1733 kg |
| Load bearing capacity: | 390 kg |
| Wheelbase: | 2700 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Ostetud Californias, USA, uuena. Tõime Eestisse ümberkolimise käigus. Üks omanik. Esimesed 60,000 miili ja kaks pool aastat sõidetud peamiselt California kiirteedel. Alates 2019 lõpp peamiselt Tallinnas. Kõik hooldused ja remonttööd Toyota esindustes nii USAs kui Eestis (ELKE). Hooldusraamat. Kõrgem registreerimistasu ning aastamaks tuleneb sellest, et puudub CO2 eriheite näit (seega transpordiamet on võtnud kõrgeima võimaliku määra). Ei ole aktiivselt tegelenud eriheite näidu värskendamisega, aga peaks olema tehtav. Kõrgem reg tasu kajastub soodushinnas.Motor vehicle tax
Annual tax: 278 €
Registration fee: 1156 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.