Mercedes-Benz V 250 d Avantgarde A3 Extra-Long
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2021 · Estonia | ||||||
| Mileage | 95 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 140 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | W1V44781513882367 | ||||||
| Reg. nr. | 519SLH | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: 360
- Parking sensors: front, rear
- Electric sliding doors
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Seat heaters
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats
- Cup holders
- Nahkpolster
Multimedia
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch: detachable
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1950 cm³ |
| Power: | 140 kW |
| CO₂ emission: | 205 g/km |
| Maximum speed: | 205 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 5370 mm |
| Width: | 1928 mm |
| Height: | 1866 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2507 kg |
| Technical max. mass: | 3100 kg |
| Load bearing capacity: | 593 kg |
| Weight of road train: | 5100 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3430 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
REGISTREERIMISTASU HINNA SEES!
- Sõiduk MERCEDES-BENZ V-KLASSE (519SLH) on liiklusregistris registreeritud ja ei ole osalenud üheski liikluskindlustuse juhtumis.- Ostame tagasi Teie praeguse sõiduki.
- REGISTREERIMISTASU HINNA SEES!
Motor vehicle tax
Annual tax: 744 €
Registration fee: 2762 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Mercedes-Benz V 250
2022
41 000 €
456 €/month
Mercedes-Benz V 250
2022, 106 000 km
43 370 €
463 €/month
Mercedes-Benz V 250
2022, 127 000 km
49 900 €
568 €/month
Mercedes-Benz V 250
2021, 174 600 km
51 990 €
578 €/month
Mercedes-Benz V 300
2021, 116 090 km
49 900 €
533 €/month
Mercedes-Benz
2022, 85 000 km
49 990 €
556 €/month