Mercedes-Benz CLS 350
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2012 · Czech | ||||||
| Mileage | 417 204 km Service Book |
||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 4 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 195 kW 642858 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WDD2183931A055622 | ||||||
| Reg. nr. | 235HTN | ||||||
| Vehicle inspection | 31.08.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Blind Spot Warning
- Driver Drowsiness Detection System
- Emergency Call System (eCall)
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes: vented
- Alarm system: with tilt sensor, with ultrasonic sensor
- Mountain brake
Comfort
- Sunroof: electric
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control, air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated, auto-dimming, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: height, depth, electric, with memory
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, sport steering wheel
- Paddle shifters
- Air-adjustable seats
- Height-adjustable seats
- Ventilated seats: front
- Seat heaters: front
- Comfort seats: front, rear
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
- Sport package
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Under-seat drawers
- Cup holders: front, rear
- Dashboard: leather-wrapped
- Center console: leather-wrapped
- Headliner: dark
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Navigation system
- GSM antenna
- Trip computer
- Stereo: original
- CD player
- DVD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: matrix led
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals: led
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Configurable exterior lighting
- Auxiliary lights
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes summer tires
- Includes alloy wheels
Other
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2987 cm³ |
| Power: | 195 kW |
| City fuel cons.: | 8.8 l/100 km |
| Highway: | 5.8 l/100 km |
| Average: | 6.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 177 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4996 mm |
| Width: | 1881 mm |
| Height: | 1421 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1875 kg |
| Technical max. mass: | 2360 kg |
| Load bearing capacity: | 485 kg |
| Wheelbase: | 2874 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 173 €
Registration fee: 688 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.
Similar offers
Mercedes-Benz CLS 350
2015, 260 000 km
18 000 €
212 €/month
Volvo XC90
2010, 342 000 km
8650 €
105 €/month
Volvo XC60
2011, 384 000 km
8888 €
108 €/month
BMW 530
2012, 270 000 km
8900 €
109 €/month
Mercedes-Benz ML 350
2012, 375 000 km
8990 €
110 €/month
Volvo XC90
2011, 386 000 km
9000 €
110 €/month