Citroën C4 Cactus RipCurl
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2017 · France | ||||||
| Mileage | 111 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.2, 81 kW HN01 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF70PHNZBGE558798 | ||||||
| Reg. nr. | 531LJV | ||||||
| Vehicle inspection | 31.07.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
Comfort
- Panoramic roof
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front
- Tinted windows
- Start-stop system
- Rain sensor
- Windshield washer fluid level indicator
Interior
- Floor mats: rubber
Multimedia
- Display: front
- Navigation system
- Hands-free system
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1199 cm³ |
| Power: | 81 kW |
| City fuel cons.: | 5.4 l/100 km |
| Highway: | 3.7 l/100 km |
| Average: | 4.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 100 g/km |
| Maximum speed: | 188 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4157 mm |
| Width: | 1729 mm |
| Height: | 1540 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1095 kg |
| Technical max. mass: | 1555 kg |
| Load bearing capacity: | 460 kg |
| Max braked trailer weight: | 825 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 545 kg |
| Wheelbase: | 2595 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Cactus RipCurl eriversioon!
Motor vehicle tax
Annual tax: 58 €
Registration fee: 313 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.