Kia Sorento TX Platinum
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2015 · Estonia | ||||||
| Mileage | 307 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.2, 147 kW D4HB | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | KNAPH81BDF5080951 | ||||||
| Reg. nr. | 669BNW | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Rear seat reminder system
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Lane Change Assist
- Rear Cross Traffic Alert
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Immobiliser
- Alarm system
- Automatic Emergency Braking
- Pedestrian protection hood
Comfort
- Panoramic roof: openable, with power-operated roller blind
- Cooled glovebox: front
- 12V power outlet
- USB
- Sunroof: glass, electric
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors
- Rearview mirror
- Cruise control: adaptive
- Parking camera: 360
- Parking sensors: 360
- Virtual cockpit
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Ventilated seats: front
- Seat heaters: front, rear
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Tinted windows
- Door window sunshades
- Start-stop system
- Roof rails: original
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Differential
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Trunk mat: rubber
- Cup holders: front, side-mounted, rear
- Dashboard: leather-wrapped
- Center console
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- DAB radio
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, memory card slot, aux input
- Amplifier
- Speakers
- Subwoofer: originaal infinity
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Cornering lights
- Fog lights
- Rear lights: led
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Eestist uuena ostetud. Hooldatud ja hoitud auto. Just teostatud õlivahetus.
- Märkimisväärsed lisad:
- *Adaptiivne püsikiirusehoidja
- *360kraadi parkimiskaamerad
- *Panoraamkatus
- *Elektri istmed
- *Ventileeritavad esiistmed
- *Pimenurga andurid
- *Infinity premium helisüsteem (võimendi ja subwoofriga)
- *Vōtmevaba käivitus
- *Elektriline tagaluuk
- Jne
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.2 l |
| Cubic capacity: | 2199 cm³ |
| Power: | 147 kW |
| City fuel cons.: | 7.8 l/100 km |
| Highway: | 5.9 l/100 km |
| Average: | 6.6 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 70 l |
| CO₂ emission: | 174 g/km |
| Maximum speed: | 200 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4780 mm |
| Width: | 1890 mm |
| Height: | 1680 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1917 kg |
| Technical max. mass: | 2510 kg |
| Load bearing capacity: | 593 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2780 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Exchange optionMotor vehicle tax
Annual tax: 315 €
Registration fee: 1022 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.