SEAT Alhambra
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2005 · Germany | ||||||
| Mileage | 345 555 km | ||||||
| Body type | Minivan, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.9, 85 kW AUY | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VSSZZZ7MZ5V508627 | ||||||
| Reg. nr. | 707BMB | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Seat belt pretensioners
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- Climate control
- Cruise control
- Adjustable steering column
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting
- Reading lights
- Roof rails
- Outside temperature display
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front, rear
- Textile upholstery
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Trailer hitch
- Cargo cover
- Autoga tuleb kaasa matka kast mis on kergesti teisaldatav ja mille peale saab voodi teha.
- Kõik 7 istet olemas.
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.9 l |
| Cubic capacity: | 1896 cm³ |
| Power: | 85 kW |
| City fuel cons.: | 7.5 l/100 km |
| Highway: | 6.5 l/100 km |
| Average: | 7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 205 g/km |
| Maximum speed: | 177 km/h |
| Emission standard: | Euro 3 |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4730 mm |
| Width: | 1816 mm |
| Height: | 1790 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1757 kg |
| Technical max. mass: | 2510 kg |
| Load bearing capacity: | 753 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 700 kg |
| Wheelbase: | 2835 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 442 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.