BMW 320 D xDrive M-Sportpakett
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2018 · Sweden | ||||||
| Mileage | 95 400 km | ||||||
| Body type | Sedan, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 140 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WBA8C9101JP845362 | ||||||
| Reg. nr. | 855WSJ | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Adjustable steering column: depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: with lighting
- Start-stop system
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Cup holders: front
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display: front
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Low beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
Tires and Rims
- Alloy wheels
Other
- M sportpakett,Nahkpolster 'Dakota' must,sportistmed juhile ja kaassõitjale,BMW Individual antratsiithall laepolster,valgustite pakett
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1995 cm³ |
| Power: | 140 kW |
| City fuel cons.: | 6 l/100 km |
| Highway: | 5 l/100 km |
| Average: | 5.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 137 g/km |
| Maximum speed: | 228 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4633 mm |
| Width: | 1811 mm |
| Height: | 1434 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1724 kg |
| Technical max. mass: | 2155 kg |
| Load bearing capacity: | 431 kg |
| Weight of road train: | 3955 kg |
| Max braked trailer weight: | 1800 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2810 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Teostatud tehniline kontrollVastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee on antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis.
Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega Avariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 212 €
Registration fee: 761 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.