BMW 530 M-pakett
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 01.2008 · Germany | ||||||
| Mileage | 370 641 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 173 kW 306D3 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WBAPX71010B988473 | ||||||
| Reg. nr. | 519RFD | ||||||
| Vehicle inspection | 30.04.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Panoramic roof: openable
- 12V power outlet
- Sunroof: glass, electric
- Tailgate with electric opening and closing
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, with memory, auto-dimming, folding
- Rearview mirror
- Cruise control: adaptive
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Information projected onto the windshield
- Adjustable steering column: height, depth, electric
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front, rear
- Foldable rear seat backrest
- Comfort seats
- Sport seats
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Customizable ambient lighting
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Trunk mat
- Cup holders: front, rear
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Handbrake lever: leather-wrapped
- Dashboard
- Center console
- Headliner: dark
- Nahkpolster: black
- Lighting package
Multimedia
- Display: front
- Navigation system
- Trip computer
- Stereo: original, aux input
- Amplifier
- Speakers
- DVD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights
- Cornering lights
- Fog lights
- Turn signals
- Rear lights
- Headlight leveling system: automatic
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Passenger/cargo compartment partition net
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2993 cm³ |
| Power: | 173 kW |
| City fuel cons.: | 9.3 l/100 km |
| Highway: | 5.3 l/100 km |
| Average: | 6.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 180 g/km |
| Maximum speed: | 243 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4843 mm |
| Width: | 1846 mm |
| Height: | 1491 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1775 kg |
| Technical max. mass: | 2300 kg |
| Load bearing capacity: | 525 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2886 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Registreerimistasu makstud!
Müüa väga heade lisadega M-paketiga E61, toodud 2022 Saksamaalt. REGISTREERIMISTASU MAKSTUD!- Sport Comfort mäludega sisu
- Istmesoojendused ees ja taga
- Panoraamkatus
- Solar esiklaas
- Adaptiivne püsikiirusehoidja
- Adaptiivsed esituled
- HiFi heli
- Interjööri on lisatud tähistaevas valgustus
- Head-up display
- Roolisoojendus
- Hüdroluuk
Pildil olevate velgedega hind 7799€
18" erilaiade style 128 velgedega hind 7500€
Motor vehicle tax
Annual tax: 97 €
Registration fee: 423 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.