Audi Q7
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2006 · Finland | ||||||
| Mileage | 460 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 7 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 3.0, 171 kW BUG | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WAUZZZ4L57D048423 | ||||||
| Reg. nr. | 346HRP | ||||||
| Vehicle inspection | 31.12.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt warning system: front
- ISOFIX child seat attachment: front, rear
- Child lock
- ABS brakes
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Cooled glovebox: front
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Door interior lighting
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 3.0 l |
| Cubic capacity: | 2967 cm³ |
| Power: | 171 kW |
| City fuel cons.: | 14.6 l/100 km |
| Highway: | 8.4 l/100 km |
| Average: | 10.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 282 g/km |
| Maximum speed: | 216 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 7 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 5209 mm |
| Width: | 1983 mm |
| Height: | 1772 mm |
| Vehicle category: | M1G |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2400 kg |
| Technical max. mass: | 3120 kg |
| Load bearing capacity: | 720 kg |
| Max braked trailer weight: | 3200 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3013 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Audi Q7 2006
Müüa töökindel ja ruumikas Audi Q7. Auto on igapäevases kasutuses – käivitub, sõidab ja pidurdab. Tegemist ei ole uue autoga ning esineb ka iluvigu.Seisukord:
Kerel esineb roostet (rattakoobastel, uste äärtel ja ukse linkide juures)
Pidurid vajavad ülevaatamist (piduripedaal pehme)
Tehniliselt sõidukorras
Läbisõit: 460 000 km
Auto vajab veidi hoolt ja nokitsemist, kuid korralikult korda tehes on tegu väga hea ja mugava masinaga.
Lisainfo:
Väga ruumikas ja sobib hästi pereautoks (7 kohta)
Kõrge kliirens – mugav ka kehvematel teedel
Võimas ja kindel sõiduelamus
Hea võimalus kellelegi, kes otsib soodsamat ja on valmis ise veidi panustama.
Motor vehicle tax
Annual tax: 174 €
Registration fee: 839 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!