Škoda Octavia 4x4
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2022 · Estonia | ||||||
| Mileage | 137 228 km | ||||||
| Body type | Wagon, Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | TMBLJ8NX5PY026975 | ||||||
| Reg. nr. | 849DPS | ||||||
| Vehicle inspection | 30.09.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment: front, rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Auto Hold function
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Blind Spot Warning
- Traction Control System
- Alarm system: with ultrasonic sensor
- Electronic Brakeforce Distribution
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- Keyless entry and locking
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, auto-dimming, folding
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column: depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped, heated
- Paddle shifters
- Electrically adjustable seats: with memory, front
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Automatic heated windshield washers
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats
- Nahkpolster: black
Multimedia
- Display: front, touchscreen
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Stereo: original, usb port
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Low beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
- Alloy wheels: 18"
Other
- Trailer hitch: electric
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| CO₂ emission: | 141 g/km |
| Maximum speed: | 217 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4703 mm |
| Width: | 1829 mm |
| Height: | 1498 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1691 kg |
| Technical max. mass: | 2190 kg |
| Load bearing capacity: | 499 kg |
| Weight of road train: | 4190 kg |
| Max braked trailer weight: | 2000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2677 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Müügihinnale lisandub registreerimistasu. Avariilisuse info:Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 198 €
Registration fee: 933 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Škoda Octavia
2022, 150 674 km
22 400 €
250 €/month
Škoda Octavia
2023, 131 850 km
24 400 €
262 €/month
Škoda Kodiaq
2021, 148 551 km
22 900 €
245 €/month
Renault Koleos
2020, 72 500 km
22 990 €
263 €/month
Citroën Jumpy
2020, 83 580 km
23 140 €
248 €/month
BMW 620
2020, 195 000 km
23 499 €
278 €/month