Honda Civic
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2007 · Estonia | ||||||
| Mileage | 253 216 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.8, 103 kW R18A2 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | SHHFK27607U023877 | ||||||
| Reg. nr. | 194AZX | ||||||
| Vehicle inspection | 30.06.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Airbags
- ABS brakes
- Brakes
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control
- Cruise control
- Virtual cockpit
- Seat heaters: front
- Power windows: front, rear
Multimedia
- CD player
Tires and Rims
- Winter tires: studless winter tires
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.8 l |
| Cubic capacity: | 1799 cm³ |
| Power: | 103 kW |
| City fuel cons.: | 8.4 l/100 km |
| Highway: | 5.5 l/100 km |
| Average: | 6.6 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 45 l |
| CO₂ emission: | 156 g/km |
| Maximum speed: | 205 km/h |
| Emission standard: | Euro 4 |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4245 mm |
| Width: | 1765 mm |
| Height: | 1460 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1265 kg |
| Technical max. mass: | 1750 kg |
| Load bearing capacity: | 485 kg |
| Max braked trailer weight: | 1400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 500 kg |
| Wheelbase: | 2620 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Müüa heas korras Civic.Regulaarselt korrapäraselt hooldatud.
Äsja tehtud ülevaatuse läbis puhtalt. Ülevaatus kuni 07/2027.
Ökonoomne, kütusekulu keskmine 6.6.
Väliselt väike, kuid salongist mugav ning mahukas. Sobib koheselt kasutamiseks.
2026a aastamaks tasutud.
Täielikult avariivaba!
Vanale autole kohaselt leidub iluvigu/ kulumist.
Motor vehicle tax
Annual tax: 73 €
Registration fee: 275 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!
Similar offers
Honda Civic
2007, 285 000 km
1490 €
43 €/month
Toyota Corolla Verso
2005, 283 000 km
2199 €
63 €/month
Mitsubishi Lancer
2008, 129 000 km
2199 €
63 €/month
Toyota Auris
2007, 235 000 km
2200 €
63 €/month
Citroën C4
2007, 241 200 km
2290 €
66 €/month
Renault Grand Scenic
2005, 240 000 km
2400 €
69 €/month