Audi Q5
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2017 · Italy | ||||||
| Mileage | 168 700 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 140 kW DETA | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WAUZZZFY2H2010329 | ||||||
| Reg. nr. | 590SLZ | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Seller: Kadri
Equipment
Safety and Security
- ISOFIX child seat attachment: front, rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Automatic braking system
- Electronic Parking Brake
- Mountain brake
Comfort
- Noise-reducing glass: front, on the sides
- Cooled glovebox
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control
- Cruise control
- Parking sensors: front, rear
- Paddle shifters
- Lumbar-adjustable backrest
- Comfort seats
- Sport seats
- Front armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Start-stop system
- Roof rails
- Puddle lights
- Rain sensor
- Central locking
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Seat back pockets
- Headliner: dark
Multimedia
- Display: front
- Navigation system
- Speakers
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Cornering lights
- Turn signals: dynamic
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system: automatic
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1968 cm³ |
| Power: | 140 kW |
| City fuel cons.: | 5.4 l/100 km |
| Highway: | 4.9 l/100 km |
| Average: | 5.1 l/100 km |
| CO₂ emission: | 133 g/km |
| Maximum speed: | 218 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4663 mm |
| Width: | 1898 mm |
| Height: | 1613 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1845 kg |
| Technical max. mass: | 2440 kg |
| Load bearing capacity: | 595 kg |
| Max braked trailer weight: | 2400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2832 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Müüa hea korras audi q5 s-line, kõik hooldused tehtud.Müün kuna pere vajab suuremat autot.Auto on igapäevases kasutuses Tartus,nädalavahetustel on võimalik autot näha ka Valga ja Võrumaal.Motor vehicle tax
Annual tax: 260 €
Registration fee: 702 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.