Volkswagen New Beetle
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2001 · Germany | ||||||
| Mileage | 298 000 km | ||||||
| Body type | Hatchback, 3 doors, 4 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 1.9, 66 kW ALH | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | WVWZZZ9CZ1M638163 | ||||||
| Reg. nr. | 009BNK | ||||||
| Vehicle inspection | 31.12.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Additional brake light
- ABS brakes
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated
- Adjustable steering column: height, depth
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows: front
- Central locking
- Windshield washer fluid level indicator
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front
Multimedia
- Stereo: original
Lights
- Fog lights
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Spare wheel: full-size
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Rear spoiler
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 1.9 l |
| Cubic capacity: | 1896 cm³ |
| Power: | 66 kW |
| City fuel cons.: | 9.1 l/100 km |
| Highway: | 5 l/100 km |
| Average: | 6.5 l/100 km |
| CO₂ emission: | 176 g/km |
| Maximum speed: | 168 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 3 tk |
| Length: | 4082 mm |
| Width: | 1732 mm |
| Height: | 1510 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1345 kg |
| Technical max. mass: | 1690 kg |
| Load bearing capacity: | 345 kg |
| Max braked trailer weight: | 1000 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 600 kg |
| Wheelbase: | 2500 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
1.9 Disel, 66 kw. Automaat.
Asub Tallinnas, Mustamäel.Reg. maks on makstud.
Exchange option
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 303 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
MOGO Car Loan
Is your dream car just out of reach financially? Mogo is here to help! Forget long waiting times and strict bank requirements – with us, you can get a decision on your loan application and receive the money on the same day. The loan amount is transferred to you immediately, and you have 30 days to find the vehicle that suits you best. The process is simple, fast, and hassle-free. Submitting an application takes only a few minutes and does not obligate you to anything!