Subaru Outback
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2014 · Estonia | ||||||
| Mileage | 347 000 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW EE20 | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | JF1BRDLY5EG170500 | ||||||
| Reg. nr. | 213BMT | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Seat belt warning system: front
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Anti-theft bolts/nuts
- Alarm system
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Cruise control
- Parking camera: rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats: rubber
- Cup holders: front, rear
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Trip computer
- Stereo: original
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system: automatic
- Headlight washers
Tires and Rims
- Spare wheel: full-size
- Winter tires: studless winter tires
- Alloy wheels
Other
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1998 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 7.6 l/100 km |
| Highway: | 5.6 l/100 km |
| Average: | 6.3 l/100 km |
| CO₂ emission: | 166 g/km |
| Maximum speed: | 195 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Red |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4790 mm |
| Width: | 1820 mm |
| Height: | 1605 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1699 kg |
| Technical max. mass: | 2130 kg |
| Load bearing capacity: | 431 kg |
| Max braked trailer weight: | 1700 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2745 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Viimased 5a minu naise kasutuses olnud suur ja ökonoomne pereauto. Hooldused iga 10-15 tuhande tagant. Teele pole jätnud ja talvel kinni ka ei jää :)Motor vehicle tax
Annual tax: 192 €
Registration fee: 666 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.