Audi A5 Sportback SPORTBACK
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2021 · Sweden | ||||||
| Mileage | 79 084 km Service Book |
||||||
| Body type | Hatchback, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Hybrid (petrol/electric) | ||||||
| Engine | 2.0, 195 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WAUZZZF52MA029744 | ||||||
| Reg. nr. | 599WKS | ||||||
| Vehicle inspection | 28.02.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Electronic Parking Brake
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors: front, rear
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows
- Sun visor mirrors
- Start-stop system
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber, textile
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Nahkpolster
Multimedia
- Display: front
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original
- Speakers
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Summer tires
Other
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
- Trip computer
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Hybrid (petrol/electric) |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1984 cm³ |
| Power: | 195 kW |
| City fuel cons.: | 9.7 l/100 km |
| Highway: | 6.7 l/100 km |
| Average: | 7.8 l/100 km |
| CO₂ emission: | 182 g/km |
| Maximum speed: | 250 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4757 mm |
| Width: | 1843 mm |
| Height: | 1368 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1746 kg |
| Technical max. mass: | 2175 kg |
| Load bearing capacity: | 429 kg |
| Weight of road train: | 3875 kg |
| Max braked trailer weight: | 1700 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2831 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
6 Kuud tasuta kasko
6 Kuud tasuta kaskoAvariilisuse info:
Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 331 €
Registration fee: 1218 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Audi A5
2021, 54 400 km
33 000 €
376 €/month
Mercedes-Benz C 200
2019, 95 074 km
26 900 €
308 €/month
Honda CR-V
2021, 65 000 km
27 000 €
308 €/month
Jaguar E-Pace
2021, 79 458 km
28 900 €
331 €/month
Honda CR-V
2023, 85 845 km
28 900 €
310 €/month
Land Rover Discovery Sport
2021, 76 797 km
28 990 €
311 €/month