DongFeng Mage E2
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 05.2026 · Estonia | ||||||
| Body type | Urban SUV, SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.5, 145 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | LGJE5EE02SM452988 | ||||||
| Reg. nr. | 090XRL | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2030 | ||||||
Equipment
- "Orbital" radiator grille
- Flush door handle
- Rear spoiler
- Bilateral four outlet tail pipe
- Roof rack rails
- "Starlight" LED headlamps
- Headlamp delay off at locking
- Headlamps with light sensor switch
- Headlamp electrical leveling
- "Interstellar" through type tail lamp
- Enameled+leather+suture instrument panel
- Multifunction steering wheel with joystick, Eco-Leather / 4-way adjustment
- "Crystal paddle" electronic shifter knob
- 1.08m2 glass panoramic sunroof
- Sun protection and heat insulating full sunroof shade
- Driver side keyless entry system
- Smart key (locking and unlocking/window closing and opening/trunk opening/vehicle searching)
- PEPS
- Driver/front passenger make-up mirror
- Power Operated Trunk + height memory
- Driver's seat, Electrically 6-way adjustable
- Front passenger's seat, Manual seat adjustments
- Rear seat, Folding in 4/6 proportion
- Rear seat central armrest + cup holder
- Four-door power windows (with anti-pinch)
- Frameless windshield wiper
- Electric adjustment of exterior rearview mirrors
- Rear glass heating and defrosting
- Rear glass wiper
- Automatic air conditioning (climate control)
- Rear seat air outlet
- Child safety door lock
- Driver/front passenger seat airbag
- Driver/front passenger side airbag
- Seat belt reminder (buzzer tone+prompt light) for Driver/front passenger
- Electronic stability control (ESC)
- Anti-lock brake system (ABS)
- TCS
- Hill-start assist system (HAS)
- Hill descent control (HDC)
- Anti roll protection (ARP)
- Electronic brake force distribution (EBD)
- Hydraulic brake assist (HBA)
- 360° HD AVM
- Transparent chassis view on display
- EPB
- Auto-Hold brake function
- Rear parking distance control radar
- Tire pressure monitoring system
- 10.25" surround full LCD instrument panel display
- 13.2" LCD central console display
- 6 speakers with "Arkamys" sound effect
- USB interface connectors (1 in the front, 1 in the rear)
- Mobile phone screen mirroring
- Bluetooth+wifi
- Radio
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.5 l |
| Cubic capacity: | 1476 cm³ |
| Power: | 145 kW |
| CO₂ emission: | 176 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Urban SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4650 mm |
| Width: | 1905 mm |
| Height: | 1630 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1555 kg |
| Technical max. mass: | 1875 kg |
| Load bearing capacity: | 320 kg |
| Wheelbase: | 2775 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Avariilisuse info:Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 240 €
Registration fee: 1845 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.