Peugeot 3008
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2021 | ||||||
| Mileage | 71 000 km | ||||||
| Body type | SUV, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.2, 96 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF3MRHNSUMS041773 | ||||||
| Vehicle inspection | 28.04.2025 | ||||||
Equipment
- For more detailed information about the car, contact Kim Lostedt at 0504129510
- Service history
- Latest service: 5/26, 71,000 km
- Two sets of tires
- Alloy wheels with summer and winter tires
- Engine block heater
- 180-degree rearview camera
- Front parking sensor
- Rear parking sensor
- ESP stability control + ASR traction control system
- Automatic climate control (2-zone)
- Cruise control + speed limiter
- Start Button
- 1/3:2/3 Split-Folding Rear Seatback
- Height adjustment for driver's seat
- Passenger seat height adjustment
- Trip computer
- Rain sensor
- Electric Front Window Lifters
- Electric Rear Window Lifters
- Six airbags
- Electric parking brake
- Leather-wrapped steering wheel
- Bluetooth mobile phone readiness
- Mirror Screen function
- Automatic emergency braking system with pedestrian detection and collision warning
- ISOFIX attachments on the rear seat (2 pcs)
- Lane departure warning
- Driver drowsiness monitoring system
- Extended Traffic Sign Recognition System
- 6 speakers
- 8" touchscreen
- Audio system
- Digital instrument cluster
- LED headlights
- LED daytime running lights
- LED rear lights
- Wheel arch trims
- Tire pressure monitoring
- Electrically folding exterior mirrors against the body
- Electrically adjustable and heated exterior mirrors
- Central locking with remote control
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.2 l |
| Cubic capacity: | 1199 cm³ |
| Power: | 96 kW |
| Average: | 7.2 l/100 km |
| CO₂ emission: | 146 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 9.7 s |
| Maximum speed: | 188 km/h |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4447 mm |
| Width: | 1841 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1395 kg |
| Technical max. mass: | 1940 kg |
| Max braked trailer weight: | 1400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 690 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 242 €
Registration fee: 973 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Peugeot 3008
2022, 205 927 km
14 999 €
168 €/month
Peugeot 3008
2021, 140 717 km
15 599 €
168 €/month
Peugeot 3008
2022, 110 173 km
22 900 €
246 €/month
Peugeot 5008
2021, 166 809 km
15 099 €
169 €/month
Peugeot 5008
2021, 150 000 km
19 000 €
204 €/month
Peugeot 5008
2021, 101 000 km
24 500 €
281 €/month