Volvo V60
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 09.2011 · Sweden | ||||||
| Mileage | 337 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.4, 158 kW D5244T11 | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | YV1FW83A1C1045808 | ||||||
| Reg. nr. | 594NDN | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- Side curtain airbags
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Integrated child seat
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Alarm system
Comfort
- 12V power outlet: 2 tk
- USB
- Parking heater (pre-heater): engine, cabin
- Climate control: 2 zones, automatic climate control
- Exterior mirrors: heated
- Rearview mirror
- Cruise control
- Parking sensors: rear
- Virtual cockpit
- Adjustable steering column: height, depth
- Steering wheel: multifunctional
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: with storage compartment
- Rear armrest: with storage compartment
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: with lighting
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Windshield washer fluid level indicator
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Trunk mat: rubber
- Cup holders: front, rear
- Headliner: light
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Hands-free system
- Stereo: original, usb port, aux input
- Speakers
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Cornering lights
- Headlight washers
Tires and Rims
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studless winter tires
- Includes alloy wheels
Other
- Trailer hitch: detachable
- Cargo cover
- Passenger/cargo compartment partition net
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.4 l |
| Cubic capacity: | 2400 cm³ |
| Power: | 158 kW |
| City fuel cons.: | 6 l/100 km |
| Highway: | 4.3 l/100 km |
| Average: | 4.9 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 67 l |
| CO₂ emission: | 129 g/km |
| Maximum speed: | 230 km/h |
| Emission standard: | Euro 5 |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4628 mm |
| Width: | 1865 mm |
| Height: | 1479 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1724 kg |
| Technical max. mass: | 2180 kg |
| Load bearing capacity: | 456 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2776 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 85 €
Registration fee: 325 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
A car loan is suitable for purchasing a used car, motorcycle, trailer, caravan, or watercraft. You can also use the loan to cover repair work and other vehicle-related expenses, such as buying tyres or additional equipment.
You do not need to have an LHV bank account to submit an application. Submitting the application is free of charge and does not obligate you to sign an agreement.
Similar offers
Volvo V60
2012, 259 518 km
5900 €
72 €/month
Renault Grand Espace
2013, 330 000 km
5500 €
67 €/month
Ford Transit
2011, 265 000 km
5500 €
67 €/month
Volkswagen Touran
2012, 376 470 km
5500 €
67 €/month
Ford Transit Custom
2013, 342 000 km
5500 €
67 €/month
Škoda Yeti
2013, 235 000 km
5699 €
70 €/month