BMW 420
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2016 · Italy | ||||||
| Mileage | 339 000 km | ||||||
| Body type | Convertible, roadster, 2 doors, 4 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 140 kW B47D20A | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Rear-wheel drive | ||||||
| VIN | WBA4U310505E93764 | ||||||
| Reg. nr. | 830HTN | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2026 | ||||||
Equipment
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1995 cm³ |
| Power: | 140 kW |
| City fuel cons.: | 5.6 l/100 km |
| Highway: | 4.2 l/100 km |
| Average: | 4.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 124 g/km |
| Maximum speed: | 228 km/h |
| Emission standard: | Euro 6 |
Body and seats
| Color: | White |
| Body type: | Convertible, roadster |
| Seats: | 4 tk |
| Doors: | 2 tk |
| Length: | 4638 mm |
| Width: | 1825 mm |
| Height: | 1384 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1790 kg |
| Technical max. mass: | 2185 kg |
| Load bearing capacity: | 395 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 745 kg |
| Wheelbase: | 2810 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
BMW 420 2016 M Facelift Cabrio
Auto ostetud itaaliast ja peale Eestis registreerimist viidud Hispaaniasse. Pole ühtegi lumist talve näinud. Auto saabub treileriga mai lõpuks Eesti ja saab hoolduse ja tehase tagasikutsumiste nullimise Unaited Motorsis. Auto ei vaja lisakulutusi.
Motor vehicle tax
Annual tax: 152 €
Registration fee: 433 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.