BMW 218 Advantage
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 11.2019 · Germany | ||||||
| Mileage | 105 500 km Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, Mahtuniversaal, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 110 kW B47C20B | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
| VIN | WBA6X110105P39937 | ||||||
| Reg. nr. | 769NJH | ||||||
| Vehicle inspection | 30.11.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment: front, rear
- Child lock
- Additional brake light
- ABS brakes
- Automatic braking system
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traction Control System
- Traffic Sign Recognition and Display
- Electronic Parking Brake
- Immobiliser
- Brakes
- Alarm system
- Automatic Emergency Braking
Comfort
- 12V power outlet
- USB: usb-c
- Tailgate with electric opening and closing: with remote
- Automatic parking function
- Climate control: automatic climate control
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control: adaptive
- Parking sensors: front, rear
- Headlights with Follow Me Home function
- Virtual cockpit
- Wireless phone charging
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Tinted windows
- Sun visor mirrors: 2 tk
- Start-stop system
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: rubber, textile
- Cup holders: front, side-mounted, rear
- Center console
Multimedia
- Navigation system
- Speakers
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Turn signals
- Rear lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes summer tires
- Includes alloy wheels
Other
- Trailer hitch: detachable
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1995 cm³ |
| Power: | 110 kW |
| City fuel cons.: | 5.3 l/100 km |
| Highway: | 4.3 l/100 km |
| Average: | 4.7 l/100 km |
| Fuel tank capacity: | 55 l |
| CO₂ emission: | 147 g/km |
| Maximum speed: | 205 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4568 mm |
| Width: | 1800 mm |
| Height: | 1608 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1734 kg |
| Technical max. mass: | 2260 kg |
| Load bearing capacity: | 526 kg |
| Max braked trailer weight: | 1600 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 2780 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
BMW 218d xDrive, hoold., talverehid
Diisel · Automaat · Nelikvedu (xDrive) · BMW LED tuled · Adaptiivne cruise control (ACC) · Steptronic automaatkäigukast (8 käiku) · Start/Stop · 3 sõidureziimi - ECO, Comfort, Sport · Automaatparkimine · Parkimisandurid (ees ja taga) · Navigatsioon Business · Juhi assistent Plus · Liiklusmärkide lugemine · Kaugtulede ümberlülitamise assistent · Vihmasensor · Istmesoojendused · Elektriline tagalukk · Veokonks (teisaldatav) · 12V pistik pagasiruumis · Telefoni juhtmevaba laadimine Otse omanikult
- Ostetud Eestis, United Motorsist
- Ajalugu kontrollitav, hooldused tehtud Inchcape Motors margiesinduses
- Avariivaba, 1 omanik Eestis, hästi hooldatud
- Viimane hooldus 100000 pealt, järgmine korraline hooldus 15000 km pärast
- xDrive - nelikvedu
- Pereauto, hästi hooldatud, suur pagasiruum 560l (tagaistmete nihutamisel - 645 l., tagaistmete alla pandud - 1820 l. - võib vedada kas siis külmiku), väga kokkuhoidlik - Tallinn-Riia-Tallinn vaid 1/2 paagiga (Steptronic käigukast - 8 käiku)
- Sõiduki müügihind 18800 eur on kindlustusseltsi poolt määratud vara hetkeline turuväärtus
- Automaks 213 eur/aasta (tasutud). Registreerimistasu 740,10€.
-
Ostjale TASUTA kaasa:
* Talverehvid (naastrehvid) - 1 hooaega sõidetud
* 1 kuu kaskot (omavastutus 100€)
* Täis paak kütust (55l)
* Tekstiilmatid ja kummist talvematid (kõrge kraega)
* Uued varu kojamehed (Bosch: esi/taga)
* Hindamisakt pangale
Motor vehicle tax
Annual tax: 213 €
Registration fee: 740 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
BMW 218
2020, 111 000 km
14 990 €
171 €/month
BMW 218
204 999 km
14 999 €
178 €/month
Opel Combo
2019, 105 210 km
14 680 €
157 €/month
Land Rover Range Rover Evoque
2018, 139 570 km
15 799 €
181 €/month
Kia Sportage
2020, 146 962 km
16 390 €
188 €/month
Jaguar F-Pace
2017, 120 000 km
16 800 €
192 €/month