Toyota Auris
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 06.2016 · Estonia | ||||||
| Mileage | 172 181 km | ||||||
| Body type | Wagon, universaal, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.6, 97 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | SB1ZE3JE20E092577 | ||||||
| Reg. nr. | 663BRP | ||||||
| Vehicle inspection | 31.05.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- Side curtain airbags
- ISOFIX child seat attachment
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Climate control: automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated, folding
- Cruise control
- Parking camera
- Adjustable steering column: depth
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Paddle shifters
- Seat heaters
- Foldable rear seat backrest
- Power windows
- Tinted windows
- Rain sensor
- Central locking: with remote
Interior
- Floor mats: rubber, textile
- Nahkpolster: gray
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: touchscreen
- Navigation system
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, mp3 mängija
- CD player
Lights
- Low beam headlights: xenon, led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight washers
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels: 16"
Other
- Cargo cover
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1598 cm³ |
| Power: | 97 kW |
| City fuel cons.: | 7.5 l/100 km |
| Highway: | 4.7 l/100 km |
| Average: | 5.7 l/100 km |
| CO₂ emission: | 132 g/km |
| Maximum speed: | 190 km/h |
Body and seats
| Color: | Beige |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4595 mm |
| Width: | 1760 mm |
| Height: | 1485 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1445 kg |
| Technical max. mass: | 1860 kg |
| Load bearing capacity: | 415 kg |
| Weight of road train: | 3160 kg |
| Max braked trailer weight: | 1300 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 450 kg |
| Wheelbase: | 2600 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Avariilisuse info:Vastavalt Eesti Liikluskindlustus Fondi kodulehele www.lkf.ee ei ole antud sõiduk osalenud kindlustusjuhtumis. Täpsema informatsiooni osas kontakteeruge meie müügikonsultantidega.
Motor vehicle tax
Annual tax: 128 €
Registration fee: 464 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.