Škoda Kodiaq
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2018 · Estonia | ||||||
| Mileage | 137 350 km | ||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 2.0, 132 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Four-wheel drive | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- Side curtain airbags
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Lane Keep Assist
- Traffic Sign Recognition and Display
- Driver Drowsiness Detection System
- Electronic Parking Brake
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
- Pedestrian protection hood
- Mountain brake
Comfort
- Electrically heated windshield
- 12V power outlet
- Door soft-closing system
- Keyless entry and locking
- Keyless start
- Tailgate with electric opening and closing
- Climate control
- Exterior mirrors: electric
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors
- Headlights with Follow Me Home function
- Adjustable steering column
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Electrically adjustable seats: 2
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Seat heaters: 4
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Sun visor mirrors
- Reading lights
- Start-stop system
- Roof rails
- Rain sensor
- Central locking
- Rear window defroster
Interior
- Decorative interior mouldings
- Floor mats
- Cup holders
- Gear shift knob: leather-wrapped
- Nahkpolster
- Lighting package
Multimedia
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Hands-free system
- Speakers
Lights
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- High beam assist
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Tire pressure monitoring system
- Tire repair kit
- Summer tires
Other
- Cargo securing hooks
- Trip computer
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1984 cm³ |
| Power: | 132 kW |
| City fuel cons.: | 9.1 l/100 km |
| Highway: | 6.4 l/100 km |
| Average: | 7.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 170 g/km |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4697 mm |
| Width: | 1882 mm |
| Height: | 1655 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1828 kg |
| Technical max. mass: | 2295 kg |
| Load bearing capacity: | 467 kg |
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Mitsubishi Outlander
2016, 94 000 km
17 900 €
204 €/month
Hyundai Tucson
2017, 105 661 km
17 999 €
194 €/month
Audi A6
2019, 95 920 km
18 400 €
211 €/month
Škoda Superb
2018, 133 880 km
18 900 €
216 €/month
Mazda CX-5
2018, 105 000 km
18 990 €
216 €/month
Ford Explorer
2018, 92 000 km
19 000 €
217 €/month