Hyundai i30
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2018 · Estonia | ||||||
| Mileage | Service Book |
||||||
| Body type | Wagon, 5 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Petrol | ||||||
| Engine | 1.6, 99 kW G4FD | ||||||
| Transmission | Manual | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | TMAD381CAGJ110470 | ||||||
| Reg. nr. | 450MCT | ||||||
| Vehicle inspection | 31.01.2027 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering: speed-sensitive
- Seat belt pretensioners
- Seat belt warning system: front, rear
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Child lock
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Alarm system
Comfort
- Cooled glovebox: front
- 12V power outlet: 2 tk
- USB: 1 tk
- Climate control: 2 zones, automatic climate control
- Exterior mirrors: electric, heated
- Rearview mirror: auto-dimming
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column: height, depth
- Height-adjustable seats
- Seat heaters: front
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest: adjustable, with storage compartment
- Rear armrest
- Power windows: front, rear
- Sun visor mirrors: 2 tk, with lighting
- Reading lights
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Rear window defroster
Interior
- Seat back pockets
- Cup holders: front
- Textile upholstery
Multimedia
- Display
- Hands-free system
- Speakers
- CD player
- Bluetooth
Lights
- Daytime running lights: led
- Fog lights
Tires and Rims
- Spare wheel
- Summer tires
- Alloy wheels
- Includes winter tires: studded tires
Other
- Front and rear mud flaps
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Petrol |
| Cubic capacity: | 1.6 l |
| Cubic capacity: | 1591 cm³ |
| Power: | 99 kW |
| City fuel cons.: | 7.4 l/100 km |
| Highway: | 5 l/100 km |
| Average: | 5.9 l/100 km |
| CO₂ emission: | 133 g/km |
| Maximum speed: | 192 km/h |
Body and seats
| Color: | Orange |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 5 tk |
| Length: | 4485 mm |
| Width: | 1780 mm |
| Height: | 1495 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1371 kg |
| Technical max. mass: | 1820 kg |
| Load bearing capacity: | 449 kg |
| Max braked trailer weight: | 1400 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 600 kg |
| Wheelbase: | 2650 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Sõiduk HYUNDAI I 30 (TMAD381CAGJ110470) on liiklusregistris registreeritud ja ei ole osalenud üheski liikluskindlustuse juhtumis.Registreerimistasu hinna sees.
Motor vehicle tax
Annual tax: 153 €
Registration fee: 535 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.