Citroën C5
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 04.2016 | ||||||
| Mileage | 142 000 km | ||||||
| Body type | Wagon, 4 doors, 5 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 133 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF7RWAHWTGL503027 | ||||||
| Vehicle inspection | 13.04.2026 | ||||||
Equipment
- For more detailed information about the car, contact Kim Lostedt at 0504129510
- Service history
- Latest service: 4/26, 141,000 km
- Two sets of tires
- Tow hook
- Parking sensors front and rear
- ESP stability management system
- Automatic dual-zone climate control (separate controls for right and left)
- Cruise control and speed limiter
- Panoramic sunroof
- Hydractive 3+ hydro-pneumatic suspension
- Sporty Caractere design for front seats
- Central armrest in the front (height adjustable) and rear
- Electric front seats
- Automatic windshield wipers (rain and light sensor)
- Laminated glass on front side windows
- Electric side windows in front and rear
- Front airbags for driver and front passenger
- Front side airbags
- Curtain airbags in the front and rear
- ABS anti-lock braking system and REF electronic brake force distribution
- Electric parking brake and hill start assist
- Steering wheel height and depth adjustment
- Leather steering wheel cover
- Seatbelt pre-tensioners and force limiters in front
- Seatbelt force limiters on rear side seats
- Isofix anchors on rear side seats
- Lane change indicator
- Automatically dimming interior rearview mirror
- Multi-color display in the instrument cluster
- Front footwell lighting
- Color: Bourrasque metallic (blue)
- Fog lights in front and rear
- Bi-Xenon headlights that turn with steering
- Dual exhaust system
- Tinted rear side windows and rear window
- Electric Tailgate
- Tire pressure monitor with pressure sensors
- Electrically folding and dimming side mirrors
- Automatic door locking when starting to drive
- Electric child lock (doors and windows)
- Remote central locking (two remote controls)
- Roof rails
- Ski hatch in the rear seat
- Reversing camera for Shine models
- Electrically adjustable front seats, driver's seat with memory and massage function
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1997 cm³ |
| Power: | 133 kW |
| City fuel cons.: | 5.2 l/100 km |
| Highway: | 3.8 l/100 km |
| Average: | 4.4 l/100 km |
| CO₂ emission: | 114 g/km |
| Acceleration 0-100 km/h: | 8.8 s |
| Maximum speed: | 219 km/h |
Body and seats
| Color: | Blue |
| Body type: | Wagon |
| Seats: | 5 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 4829 mm |
| Width: | 1860 mm |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 1730 kg |
| Technical max. mass: | 2290 kg |
| Max braked trailer weight: | 1250 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
Additional information
The vehicle is located in the central warehouse. Delivery time is at least 7 daysMotor vehicle tax
Annual tax: 156 €
Registration fee: 452 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Seller's details
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
MOGO Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Audi A4
2014, 199 000 km
9900 €
121 €/month
Škoda Octavia
2015, 88 500 km
9999 €
107 €/month
Renault Grand Scenic
2017, 169 999 km
9999 €
119 €/month
Kia cee'd / Ceed
2017, 153 569 km
10 500 €
124 €/month
Peugeot 508
2017, 206 000 km
10 500 €
124 €/month
Hyundai i40
2016, 96 000 km
10 900 €
125 €/month