Renault Trafic Passanger Pack Clim L2H1
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 02.2020 · Estonia | ||||||
| Mileage | 207 258 km Service Book |
||||||
| Body type | Minivan, 4 doors, 8 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 107 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF1JL000564569132 | ||||||
| Vehicle inspection | 29.02.2028 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags: passenger airbag deactivation option
- ISOFIX child seat attachment
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- 12V power outlet
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: electric, heated
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Height-adjustable seats
- Lumbar-adjustable backrest
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Rear armrest
- Power windows
- Tinted windows
- Start-stop system
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking
- Rear window defroster
- Separate climate control for rear seats
Interior
- Seat back pockets
- Floor mats: rubber
- Cup holders
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map
- Hands-free system
- Trip computer
- Stereo: original, usb port, mp3 mängija
- Speakers
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Wheel covers
- Spare wheel
- Tire pressure monitoring system
- Winter tires: studless winter tires
Other
- Trailer hitch
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1997 cm³ |
| Power: | 107 kW |
| CO₂ emission: | 193 g/km |
| Maximum speed: | 176 km/h |
Body and seats
| Color: | Black |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 8 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5399 mm |
| Width: | 1956 mm |
| Height: | 1953 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2189 kg |
| Technical max. mass: | 3070 kg |
| Load bearing capacity: | 881 kg |
| Weight of road train: | 4700 kg |
| Max braked trailer weight: | 1630 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3498 mm |
| Number of axles: | 2 |
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 462 €
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Renault Trafic
2019, 287 000 km
10 500 €
124 €/month
Renault Trafic
2019, 214 000 km
15 790 €
176 €/month
Renault Trafic
2020, 134 922 km
21 900 €
234 €/month
Renault Trafic
2020, 140 300 km
22 990 €
247 €/month
Renault Trafic
2021, 146 892 km
23 990 €
275 €/month
Renault Trafic
2022, 128 739 km
25 900 €
278 €/month