Renault Trafic Grand Passenger
|
|||||||
| Condition | Used | ||||||
| Initial reg. | 03.2020 · Estonia | ||||||
| Mileage | 140 300 km | ||||||
| Body type | Minivan, 4 doors, 8 seats | ||||||
| Fuel | Diesel | ||||||
| Engine | 2.0, 107 kW | ||||||
| Transmission | Automatic | ||||||
| Drivetrain | Front-wheel drive | ||||||
| VIN | VF1JL000364665972 | ||||||
| Vehicle inspection | 31.03.2026 | ||||||
Equipment
Safety and Security
- Power steering
- Airbags
- ISOFIX child seat attachment: rear
- Additional brake light
- ABS brakes
- Vehicle Stability Control
- Traction Control System
- Immobiliser
- Alarm system
- Electronic Brakeforce Distribution
Comfort
- Climate control: air conditioner
- Exterior mirrors: electric
- Rearview mirror: auto-dimming
- Cruise control
- Parking camera
- Parking sensors: rear
- Adjustable steering column: height
- Steering wheel: multifunctional, leather-wrapped
- Foldable rear seat backrest
- Front armrest
- Power windows
- Roof rails
- Outside temperature display
- Rain sensor
- Central locking: with remote
- Auxiliary cabin heater
- Rear window defroster
Interior
- Floor mats: rubber
- Textile upholstery
Multimedia
- Display: front
- Apple CarPlay
- Android Auto
- Navigation system: with map
- Stereo: original
Lights
- Low beam headlights: led
- High beam headlights: led
- Daytime running lights: led
- Fog lights
- Automatic daytime running light activation
- Headlight leveling system
Tires and Rims
- Summer tires
- Alloy wheels
Other
- Trailer hitch
- Cargo cover
- Cargo securing hooks
Technical details
Engine and fuel
| Fuel: | Diesel |
| Cubic capacity: | 2.0 l |
| Cubic capacity: | 1997 cm³ |
| Power: | 107 kW |
| CO₂ emission: | 193 g/km |
| Maximum speed: | 176 km/h |
Body and seats
| Color: | Gray |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 8 tk |
| Doors: | 4 tk |
| Length: | 5399 mm |
| Width: | 1956 mm |
| Height: | 1953 mm |
| Vehicle category: | M1 |
| Vehicle type: | Car or SUV |
Weights, trailer, wheelbase
| Kerb mass: | 2189 kg |
| Technical max. mass: | 3070 kg |
| Load bearing capacity: | 881 kg |
| Weight of road train: | 4700 kg |
| Max braked trailer weight: | 1630 kg |
| Max unbraked trailer weight: | 750 kg |
| Wheelbase: | 3498 mm |
| Number of axles: | 2 |
Additional information
Reg.tasu makstud! Automaat!
Motor vehicle tax
Annual tax: 50 €
Registration fee: 462 €
Paid
The registration fee for this vehicle has been paid, and the buyer does not need to pay the registration fee again when purchasing the vehicle.
The calculated values are indicative. If you would like more detailed information about car tax, click here.
Vehicle background check
Avoid expensive problems by checking the car’s history.
- Accidents
- Mileage history
- Technical inspections
- Damages
- Images
- Safety recalls by manufacturer
- Ownership changes
- Theft records
Vehicle pre-purchase inspection
During a pre-purchase inspection, an independent expert checks the technical condition of the car.
-
Quick check
40 point test
-
Regular check
70 point test, long test drive, diagnostics, history check, accident detection
-
Premium check
100-point test, long test drive, diagnostics, history check, inspection at the technical inspection point
Coop Pank Car Leasing
LHV Car Loan
Car leasing made easy
Enjoy freedom behind the wheel by financing your new vehicle the quick and easy way. You mightn’t even have to make a downpayment! Coop Pank’s leasing service is ideal for the worry-free purchase of a car, van, ATV or motorbike. Simply fill in the application form on the website, at a branch or at the dealership and we’ll make you an offer within 3 days.
Similar offers
Renault Trafic
2019, 287 000 km
10 500 €
124 €/month
Renault Trafic
2019, 214 000 km
15 490 €
173 €/month
Renault Trafic
2020, 207 258 km
19 990 €
223 €/month
Renault Trafic
2020, 134 922 km
21 900 €
234 €/month
Renault Trafic
2021, 112 452 km
23 694 €
254 €/month
Renault Trafic
2021, 146 892 km
23 990 €
275 €/month